Miks? Kuidas? Mida? mudel ja väärtuspõhine mõtlemine

Miks? Kuidas? Mida? mudel ja väärtuspõhine mõtlemine
11.05.2015

Juba mõnda aega tagasi jõudsin väärtuspõhise mõtlemise juurde, mis on aluseks sellele, miks me üldse midagi teeme. Täna inspireerib ja mõjutab see minu tegemisi, otuseid jne. igapäevaselt.

Hakkasin mõtlema, et kuidas seletada seda, kui asjad ei lähe nii nagu me eeldame? Või veelgi parem, kuidas seletada seda, kui osad meist saavutavad ootusi ületavaid eesmärke?

Näiteks, miks on Samsung, Apple jpt. tuntud brändid, aasta aasta järel rohkem innovatiivsed, kui kõik teised samas valdkonnas tegutsevad konkurendid? Ometi, on tegemist tavaliste tehnoloogiaettevõtetega, kellel on samasugune juurdepääs teadmusele, konsultatsioonifirmadele, agentuuridele, tehnoloogiale, meediale jne. nagu kõigil teistel. Siis miks ikkagi tundub, et neil on midagi, mida teistel ei ole? Mida teevad nemad, mida teised ei tee?

Või teine näide, miks sai just Martin Luther King´st läbi aegade suurim oraator?  Ometi on tegemist tavalise inimesega, kes  oli USA vaimulik ja mustanahaliste inimõiguste eest võitleva liikumise juht. Tema kõige tuntum lõik, mis algas sõnadega "I have a dream…",  inspireerib siiani tuhandeid. Miks just tema? 

Miks on osad edukamad, kui teised? Miks nad saavutavad oma eesmärgid ja rohkemgi veel?
MIKS? MIKS? MIKS?

Selgub, et on olemas mõttemuster -  kõik maailma suurepärased, inspireerivad liidrid ja juhtivad organisatsioonid MÕTLEVAD, TEGUTSEVAD ja SUHTLEVAD täpselt samamoodi ja see on täielik vastand sellele, mida kõik teised teevad.

Nad kasutavad väga lihtsat mõttemudelit -  miks? kuidas? ja  mida? 

  • 100 % kindlalt võib väita, et kõik inimesed, organisatsioonid jne. siin planeedil, teavad MIDA nad teevad
  • Mõned teavad, KUIDAS nad, mida teevad.
  • Väga vähesed teavad, MIKS nad teevad, mida nad teevad.

Selle MIKS all ei mõtle ma kasumit – kasum on tulemus. MIKS all pean ma silmas seda, mis on Sinu eesmärk, põhjus ja uskumus?
Näiteks: Miks Sinu ettevõte eksisteerib? Miks Sa tuled hommikul voodist välja? Miks peaks keegi üldse hoolima?

See lihtne mõttemudel annab vastuse, miks ühed on inspireerivamad, edukamad jne. kui teised. Vastus on  väga lihtne – me tegutseme ja suhtleme lähtuvalt sellest, kuidas me mõtleme. Me alustame mõtlemist selle mudeli välimisest osast, sest MIDA on meile kõige selgem, liikudes kõige hägusema poole, milleks on MIKS. Inspireerivad, edukad jne. inimesed ja organisatsioonid kõik mõtlevad, tegutsevad ja suhtlevad, alustades küsimusest MIKS?

Inimsed ei osta seda MIDA Sa toodad, nad ostavad seda MIKS Sa toodad! Eesmärk ei ole teha äri, kus kõik vajavad seda, mis Sul on. Eesmärk on teha äri inimestega, kes usuvad seda, mida Sina usud!

 

Inspireerituna Miks? Kuidas? Mida? mõttemudelist, olen kokku pannud väärtuspõhise mõtlemise koolituse, mis annab vastuse küsimustele:

  • Mis on Sinu ja Sinu meeskonna MIKS?
  • Millised Sinu eesmärgid, põhjused ja uskumused Sind motiveerivad, inspireerivad ja panevad tegutsema?
  • Kuidas muuta MIKS enda elu eduelamuseks?

 

Inspired by: Simon Sinek, Marilyn Atkinson, Richard Barrett

kaire.ee © All rights reserved